Niewątpliwie czeska kynologia łowiecka jest na bardzo wysokim poziomie. Świadectwem nieprzeciętnej kultury i tradycji kynologii łowieckiej Czechów jest liczba różnorakich imprez, konkursów dla psów myśliwskich. Nasi południowi sąsiedzi bardzo praktycznie podchodzą zarówno do hodowli, jak i do użytkowania swoich psów. Warto nadmienić, że warunkiem uczestnictwa psa w polowaniu jest zaliczenie przez niego odpowiedniego konkursu. Przepisy odnośnie ilości psów na polowaniu są również bardzo rygorystycznie przestrzegane.
W rodowodach czeskich psów czy ogłoszeniach bardzo często można spotkać rozmaite skróty, takie jak: ZV, PZ, VZ, SZVP, LZ. Łatwo się domyślić, że są to oznaczenia różnego rodzaju testów, ale myślę, że warto trochę przybliżyć, na czym owe konkursy polegają, chociażby dla poszerzenia kynologicznych horyzontów.
Zanim jednak przejdę do krótkiego opisu poszczególnych imprez, chciałbym zaznaczyć, że nie jest to oficjalne tłumaczenie czeskich regulaminów. Wszystko, co jest zawarte w poniższym tekście, oparte jest na moich obserwacjach i doświadczeniach nabytych podczas startów na czeskich imprezach kynologicznych.
Konkursy przeznaczone dla wyżłów to: zkousky vloh (ZV), podzimni zkousky (PZ), specialni zkousky vodni prace (SZVP), lesni zkousky (LZ) oraz vsestranne zkousky (VZ).
W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć jeden z najprostszych konkursów przeznaczonych głównie dla młodych psów, czyli Zkousky Vloh (ZV).
„Zkousky Vloh” w dosłownym tłumaczeniu to egzamin talentu, więc oceniane są na nim wrodzone cechy psów. Można śmiało powiedzieć, że ZV to odpowiednik polskich Prób Polowych z drobnymi, lecz dla niektórych, istotnymi różnicami. Na ZV, w odróżnieniu od Naszych PP, nie sprawdza się skłonności do pracy w wodzie. Tak na marginesie, tylko w kraju nad Wisłą sprawdza się tą cechę u młodych psów. Czy jest to słuszne, czy nie, pozostawiam do kolejnych rozważań.
Istotą „czeskiego egzaminu talentu” dla młodych psów jest sprawdzenie najistotniejszych atrybutów młodych psów, czyli skłonności do pracy w polu, wiatru, wystawiania, zachowania przy zwierzynie, reakcji na strzał i posłuszeństwa.