W zdrowym ciele zdrowy duch!
Czyli kilka słów o żywieniu psów.
Okres szczenięcy:
W tym czasie karmimy szczenięta WYŁĄCZNIE karmą, którą szczenię było karmione w hodowli. Będzie to zapewne karma typu starter lub karma dla młodych psów. Okres ten nie sprzyja zmianie pokarmu, bądź eksperymentowaniu z żywieniem. Tym samym w żadnym razie nie zmieniamy karmy podawanej w tym okresie chyba, że szczenię ma wyraźne problemy z trawieniem (luźne stolce) lub gdy nie przybiera na wadze – ale wszystko konsultujemy z hodowcą lub ewentualnie weterynarzem. Miejmy jednocześnie na uwadze, że pierwszy okres aklimatyzacji w nowym domu może wiązać się z problemami trawiennymi zupełnie nie związanymi z samym żywieniem, a może to być efekt stresu związanego ze zmianą otoczenia. Ponadto nie podajemy żadnych dodatkowych witamin. Obecnie dobrej jakości karmy są zbilansowane tak, aby zaspokoić wszelkie potrzeby rosnącego organizmu. Jeżeli szczenię jest jedynym psem w domu, to do czwartego miesiąca życia może mieć swobodny dostęp do jedzenia. Jeżeli mamy również inne psy, wówczas karmimy nowego członak stada trzy razy dziennie, tak by najadł się do sytości – czyli nie wydzielamy porcji. W tym okresie również nie namaczamy i nie dosmaczamy jej. Ważne, aby szczenię dostawało gryzaki, mogą to być żwacze naturalne (suszone żołądki wołowe), surowe gicze cielęce, unikamy gryzaków ze sklepów zoologicznych, ponieważ są poddawane obróbce chemicznej, co nie posłuży naszym psom.
Dorastanie:
Około piątego miesiąca życia możemy zdecydować, czy zostawiamy psa na karmie, czy może wybierzemy pokarm przygotowywany przez nas – tzw „BARF”. Zaletą suchej, gotowej karmy jest jej zbilansowanie, stały skład, wysoka przyswajalność składników oraz łatwość podania i przechowania. Dlatego początkującym właścicielom polecamy właśnie tą metodę karmienia. Pomiędzy piątym, a szóstym miesiącem życia stopniowo zmniejszamy ilość posiłków do dwóch dziennie. Zaczynamy też stosować porcje sugerowane przez producenta karmy. W tym czasie należy bacznie obserwować psa, aby sprawdzić czy porcje są wystarczające, czy pies się najada, czy może posiłki są zbyt duże, co można poznać np. po nadmiernym odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Poniżej w tabeli przedstawiono wizualizację kondycji ciała psów zgodnie ze skalą BCS. Pamiętajmy, że psy pracujące jakimi są wyżły powinny balansować pomiedzy oceną 2, a 3.
Między piątym, a siódmym miesiącem życia pies wymienia zęby. Bardzo ważną rolę w tym okresie spełniają podawane psu gryzaki, ponieważ ułatwiają one proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Z doświadczenia wiemy, że przy wymianie zębów u psów znacznie lepiej od gryzaków sprawdzają się podawane regularnie kawałki surowego mięsa, które wymagają od psa nie tylko gryzienia, ale również szarpania pokarmu. Należy pamiętać, że mięso do diety psa karmionego suchą karmą wprowadzamy stopniowo. Ponadto radzimy podawać na surowo mięso wołowe, czy baraninę, zamiast wieprzowiny. Psom nie podajemy raczej surowej wieprzowiny, ze względu na chorobę Aujeszkyego.
Wyżły zaliczają się do ras, u których szybki wzrost kośćca może osłabić młody organizm pozbawiając go potrzebnych minerałów, co w rezultacie prowadzi do ich niedoborów. Aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku należy wykonać badanie krwi tzw. profil kostny. Dopiero na tej podstawie lekarz weterynarii, bądź hodowca zaleci odpowiedni preparat, który uzupełni wszelkie niedobory. Nie podajemy ŻADNYCH suplementów na własną rękę, ponieważ nadmiar witamin oraz minerałów jest znacznie bardziej szkodliwy dla młodego organizmu niż ich niedobór.
Pies w sile wieku:
o okresie dojrzewania oraz dorastania, co w przypadku wyżłów może trwać do półtora roku, nastaje czas, w którym nasz pies kończy wzrost somatyczny. Od tego momentu zaczynamy podawać posiłki dwa razy dziennie. Wyjątkiem są okresy kiedy nasz pies jest przygotowywany do konkursów lub rozpoczyna się czas wzmożonych polowań. W tych miesiącach ze względu na dodatkowy wysiłek jakiemu jest poddawany organizm psa należy podawać dodatkową porcję karmy. Dobrym rozwiązaniem są wysokoenergetyczne karmy specjalistyczne dla psów pracujących.
Starość:
Jeżeli pies jest w dobrej kondycji i nie jest to wcześniej konieczne, około ósmego roku życia przestawiamy psa na karmę dla seniorów. W tym wieku odporność i wydajność organizmu zaczyna spadać, a odpowiednia do wieku karma zapewni psu zbilansowanie posiłków, uzupełni ewentualne niedobory witamin i minerałów. Karma taka jest też lepiej trawiona przez naszego starszego już psa. W przypadku starszych psów, należy stale kontrolować stan uzębienia!
Jak wybrać odpowiednią karmę:
W dobrej karmie powinno być jak najwięcej mięsa dobrej jakości. Unikamy karm, w których białko pochodzi wyłącznie ze zbóż, takie karmy są dużo gorszej jakości i bardzo słabo przyswajalne. W składzie karmy mięso powinno być wymienione jako składniki 1,2,3,4 opisano odpowiednio jako np. kurczak, indyk, wołowina na końcu listy powinny znajdować się wypełniacze zbożowe czy ważywne. Znacznie lepiej, jeśli w składzie karmy jako wypełniacze znajdują się warzywa i owoce, zamiast zbóż, które pies dużo gorzej trawi.
Pamiętać należy, aby pies zawsze miał dostęp do świeżej wody. Nie podajemy psom posiłków na podwyższeniu, miskę z jedzeniem i wodą stawiamy na podłodze. Co najmniej przez godzinę po zjedzeniu posiłku pies ma odpoczywać. Oznacza to, że wówczas pies ma nie wykonywać żadnego wysiłku fizycznego – ma leżeć i odpoczywać po jedzeniu, bo ruch może doprowadzić do skrętu żołądka, a w rezultacie doprowadzić do śmierci psa. Pamiętajmy, że psy mieszkające w kojcach zewnętrznych w okresie zimowym, będą wymagały znacznie większych dawek pokarmowych lub karm o wyższej zawartości energii, podobnie jak psy w sezonie polowań.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z nami 🙂
mgr Ewa Błauciak